Kyselinotvorné a zásadotvorné oxidy
Kyselinotvorné a zásadotvorné oxidy
Metodický list pro učitele
Cíle:
-
Rozšíření znalostí pro nadané
-
Využívání moderního instrumentálního vybavení v propojení s ntb
-
Analýza výsledků měření
Časová dotace:
Práce je určena na dvě hodiny laboratorního cvičení nebo na dvě vyučovací hodiny. Nadaný může pracovat sám, ale i ve dvojici nebo trojici.
Co musíme připravit pro jednu trojici:
Zapnutý ntb s otevřeným zadáním práce, SPARKlink, senzor pH, pH sonda, frakční baňka, dělicí nálevka, krystalizační miska, 2 stojany, 2 svorky a 2 držáky, sifonová lahev s hadičkou, 2 bombičky s CO2, lžička, tyčinka
Je vhodné pracovat v chemické laboratoři.
Chemikálie:
Siřičitan sodný, kyselina chlorovodíková (učitel ji žákovi nalije do dělicí nálevky), oxid vápenatý
Průběh vyučovací hodiny:
-
Žáci pracují samostatně podle návodu
-
Učitel může pracovat s ostatními žáky, pouze občas kontroluje výsledky měření
Hodnocení:
Hodnotíme správně vyplněný laboratorní protokol a přesnost provedení experimentu.
Poznámky:
-
Pomůcky si opravdu důkladně připravte před hodinou!
-
Žáci na základní škole nemají zařazeno téma kyselinotvorných a zásadotvorných oxidů. Vzhledem k tomu, že se objevuje v různých chemických soutěžích, považujeme za vhodné s ním nadané žáky seznámit.
-
Učitel musí žákovi pomoci pouze v případě reakcí s kyselinou chlorovodíkovou z důvodu bezpečnosti.
-
V práci se objevuje množství informací, které žáci znají z osmého ročníku, ale je vhodné je před prací zopakovat.
-
Práci doporučujeme zařadit na začátku devátého ročníku po ukončení tématu pH.
Výsledky:
SO2 a CO2 jsou kyselinotvorné oxidy a pH se při jejich vzniku snižuje.
CaO je zásadotvorný oxid a jeho pH se při rozpouštění ve vodě zvyšuje.